Festival Schedule

 

Friday 29th Nov - Sunday 8th December

 

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

London Chess Classic - GCT Finals

 

1

2

3

-

4

16.00 - 23.00

Olympia Auditorium

 

 

 

 

         

5

6

14.00 - 21.00

Olympia Auditorium

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

FIDE Open

1

 

4

5

6

7

8

9

   

16.30 - 21.30

Olympia East Hall

 

 

2

               

10.00 - 15.30

Olympia East Hall

 

 

3

               

16.30 - 21.30

Olympia East Hall

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

Weekend Classic

Open / U2050 / U1825 / U1600

1

                 

18.30 - 22.30

Olympia East Hall

 

2

4

             

10.00 - 14.30

Olympia East Hall

   

3

5

             

16.30 - 20.30

Olympia East Hall

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

English Open Women and Girls Rapidplay

Open / U2050 / U1825 / U1600

               

1

 

11.00

Olympia East Hall

               

2

 

12.20

Olympia East Hall

 

               

3

 

13.30

Olympia East Hall

 

               

4

 

14.40

Olympia East Hall

 

               

5

 

15.50

Olympia East Hall

 

               

6

 

17.00

Olympia East Hall

 

               

7

 

18.10

Olympia East Hall

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

Weekday Classic U2050 / U1750

     

1

2

3

4

5

   

16.30 - 21.30

Olympia East Hall

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

Super Blitz Open

                 

1-5

11.00

Olympia East Hall

 

                 

6-11

13.30

Olympia East Hall

 

                 

Finals

16.30 - 20.00

Olympia East Hall

                         

 

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

   

 

Fri

Sat

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

   

British Knockout Preliminary Round

                 

11.00 - 18.00

Olympia London

British Knockout Quarter Finals

                 

11.00 & 16.30

Olympia London

British Knockout Championship Semi-final

      G1 G2          

16.00 - 22.30

Olympia Auditorium

British Knockout Championship Semi-final

         

Wed 4th, Rapid & Blitz

Starts 14.00

Olympia Auditorium

British Knockout Championship Final

              G1    

16.00 - 22.30

Olympia Auditorium

British Knockout Championship Final

                G2  

14.00 - 20.30

Olympia Auditorium

British Knockout Championship Final

          Sun 8th, Rapid & Blitz

Starts 14.00

Olympia Auditorium

Chess and Education London Conference

               

09.30 - 18.00

Irish Centre Hammersmith

Schools Coaching and Tournament

         

09.30 - 15.30

Olympia East Hall

Tutor Training Course

               

10.30 - 16.30

Olympia Room 304

GM Simul: John Nunn

                 

11.00

Olympia London Foyer

GM Simul: Jon Speelman

                 

18.30

Olympia London Foyer

Game Changer Lecture, M. Sadler & N. Regan

                 

11.00

Olympia Commentary Room

Chess Pro Biz Cup (by invitation only)

Wednesday 5 December

10.30 - 16.30

RAC Club, Pall Mall

 

 

Please note that details on this page are subject to change. Please return for the most up-to-date information.

 

 


SC

Copyright 2019 LCC

 top