Olympia Conference Centre, Kensington, London

 

London Chess Classic Super Sixteen Draw

 

 
   

The draw for the group stages of the London Chess Classic took place on Wednesday 4th December at Ravenscroft Primary School in Newham. Pupils at the school conducted the draw in the presence of Malcolm Pein and deputy arbiter David Sedgwick.

 

The players were divided into four pools on the basis of their FIDE Rapidplay ratings, using Standard play ratings for players without Rapidplay Ratings. These resulted in the following pools:

 

Pool 1: Hikaru Nakamura, Vishy Anand, Peter Svidler, Fabiano Caruana

Pool 2: Vladimir Kramnik, Michael Adams, Boris Gelfand, Nigel Short

Pool 3: Luke McShane, Judit Polgar, David Howell, Matthew Sadler

Pool 4: Gawain Jones, Jonathan Rowson, Qualifier 1, Qualifier 2

 

Group A

 

Group B

 

Group C

 

Group D

 

 

 

             

Qualifier 1 will be the qualifier with the higher score from the first four rounds of the Open, or the qualifier with the higher rating if both have the same score.

 

One player from each pool was placed into each group and a subsidiary draw determined each player’s position within the group. The outcome was as follows:

 

Group A

Group B

Group C

Group D

 

Luke McShane

Vladimir Kramnik

Boris Gelfand

Nigel Short

Andrei Istratescu

Jonathan Rowson

Gawain Jones

Fabiano Caruana

Michael Adams

Matthew Sadler

Hikaru Nakamura

Emil Sutovsky

Vishy Anand

Peter Svidler

Judit Polgar

David Howell

 

The pairings for each round are the standard Berger pairings, with the customary switch of the last two rounds to avoid any player having three consecutive games with the same colour. The full schedule for the first three days of play is shown below.

 

                 

Wednesday 11th December

 
 
 

   Round 1   

       
14:00

Group A

Luke McShane

v Vishy Anand Andrei Istratescu v Michael Adams

Group B

Vladimir Kramnik v Peter Svidler Jonathan Rowson v Matthew Sadler
                 
15:30

Group C

Boris Gelfand v Judit Polgar Gawain Jones v Hikaru Nakamura

Group D

Nigel Short v David Howell Fabiano Caruana v Emil Sutovsky

   Round 2

   

 

       
18:00

Group A

Vishy Anand v Michael Adams Luke McShane v Andrei Istratescu

Group B

Peter Svidler v Matthew Sadler Vladimir Kramnik v Jonathan Rowson
                 
19:30

Group C

Judit Polgar v Hikaru Nakamura Boris Gelfand v Gawain Jones

Group D

David Howell v Emil Sutovsky Nigel Short v Fabiano Caruana
                 
                 
               

  Thursday 12th December

 
 
 

   Round 3

       
14:00

Group C

Gawain Jones v Judit Polgar

Hikaru Nakamura

v Boris Gelfand

Group D

Fabiano Caruana v David Howell

Emil Sutovsky

v Nigel Short
                 
15:30

Group A

Andrei Istratescu v Vishy Anand

Michael Adams

v Luke McShane

Group B

Jonathan Rowson v Peter Svidler

Matthew Sadler

v Vladimir Kramnik

   Round 4

             
18:00

Group C

Judit Polgar v Boris Gelfand Hikaru Nakamura v Gawain Jones

Group D

David Howell v Nigel Short Emil Sutovsky v Fabiano Caruana
                 
19:30

Group A

Vishy Anand v Luke McShane

Michael Adams

v Andrei Istratescu

Group B

Peter Svidler v Vladimir Kramnik

Matthew Sadler

v Jonathan Rowson
                 
                 
                 

Friday 13th December

 
 
 

   Round 5

       
14:00

Group A

Luke McShane v Michael Adams

Vishy Anand

v Andrei Istratescu

Group B

Vladimir Kramnik v Matthew Sadler

Peter Svidler

v Jonathan Rowson
                 
15:30 Group C Boris Gelfand v Hikaru Nakamura

Judit Polgar

v Gawain Jones
Group D Nigel Short v Emil Sutovsky

David Howell

v Fabiano Caruana

   Round 6

             
18:00 Group A Michael Adams v Vishy Anand

Andrei Istratescu

v Luke McShane
Group B Matthew Sadler v Peter Svidler

Jonathan Rowson

v Vladimir Kramnik
                 
19:30 Group C Hikaru Nakamura v Judit Polgar Gawain Jones v Boris Gelfand
Group D Emil Sutovsky v David Howell Fabiano Caruana v Nigel Short
                 
                 

 

David Sedgwick

Deputy Arbiter

4th December 2013

 

© SC

 

© 2013 London Chess Classic

 back to top ^^